KARPACZ ATRAKCJE

Karpacz jest urokliwą miejscowością położoną u podnóży najwyższego szczytu Karkonoszy - Śnieżki, w dolinie rzeki Łomnicy. Karpacz dzięki swojemu położeniu stanowi główną bazę wypadową w polskie Karkonosze. Warto zwiedzić jednak same miasto i poznać jego atrakcje.

Bogaty kalendarz imprez okolicznościowych, wydarzeń kulturalnych, koncertów zadowoli każdego z gości. W ścisłym centrum znajduje się kino, wiele restauracji, barów, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Dla gości Karpacz jest doskonałą ofertą na całoroczny wypoczynek. Malownicze szlaki pnące się po górskich szczytach czy łagodne leśne ścieżki, to wymarzone miejsce dla górskich spacerów. Piękne krajobrazy i doskonałe warunki do uprawiania sportów zapewnią liczne trasy rowerowe, świetnie przygotowane stoki oraz narciarskie trasy biegowe, a także skałki dla amatorów wspinaczki. Są to wyjątkowe warunki dla każdego, kto lubi aktywnie spędzać urlop.

Dla gości pragnących odpocząć od pośpiechu i stresu codziennego życia Karpacz oferuje szeroką bazę zabiegów z zakresu SPA & Wellness. Ich oferta zaspokoi najbardziej wymagających gości.

Niewątpliwą atrakcją Karpacza są trzy Parki Wodne, które przyciągają zarówno amatorów relaksu, jak i amatorów mocnych wrażeń.
Karpacz stanowi świetną bazę wypadową dla miłośników historii i kultury Dolnego Śląska. Różnorodność obiektów i legend związanych z tym rejonem pobudza wyobraźnię poszukiwaczy przygód i daje możliwość przeżycia niezapomnianych wrażeń.

Na rodzinny wypoczynek do Karpacza

Przyjeżdżający do Karpacza turyści liczyć mogą na wiele atrakcji. Tylko niektóre z nich przedstawiamy poniżej.

Śnieżka i Karkonosze

Każdy turysta przybywający do Karpacza za główny cel obiera sobie wejście na Śnieżkę. Najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całych Sudetów od wieków przyciąga uwagę człowieka swoją potęgą. Na szczycie widnieje śmiała i oryginalna sylwetka obserwatorium na Śnieżce, przypominająca "latające talerze", które są dziś popularnym symbolem regionu. Po stronie polskiej, tuż przy granicy stoi kaplica św. Wawrzyńca. Jest to miejsce pielgrzymek turystów z całego świata.

Charakterystycznym elementem krajobrazu Karkonoszy są malownicze formy skalne. Ze względu na ciekawe kształty, różną wielkość i wysokość noszą one osobliwe nazwy np. Słoneczniki czy Pielgrzymy. Na turystów czeka wiele pięknych schronisk górskich. Nie sposób ominąć Strzechy Akademickiej, Domu Śląskiego czy Samotni. Miejsca te są obowiązkowym przystankiem podczas pieszych górskich wędrówek.
Dzięki unikatowemu krajobrazowi oraz bogactwu flory i fauny Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Kościółek Wang

Wielką atrakcją Karpacza jest oczywiście kościółek Wang. Przepiękny obiekt zbudowany na przełomie XII i XIII w. na wzór skandynawskiego, drewnianego budownictwa sakralnego. Historia związana z jego pojawieniem się w Karpaczu przyciąga w Karkonosze turystów z całego świata. Obok jedynej w swoim rodzaju architektury, turystów zachwyca także położenie kościoła z szerokim widokiem na panoramę Karkonoszy.

Muzeum Zabawek

Prawdziwą atrakcją dla dzieci w Karpaczu jest jedno z nielicznych w Polsce - Muzeum Zabawek. Unikalna w skali światowej kolekcja lalek i zabawek z całego świata zachwyci zarówno małych jak i dużych. Zbiór liczący ponad 2 tysiące eksponatów pozwoli na spędzenie niezapomnianych chwil w krainie dzieciństwa.

Muzeum Sportu i Turystyki

Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy w Karpaczu powstało z inicjatywy mieszkańców. Na terenie muzeum umieszczono skały występujące na terenie całych Sudetów. Tworzą one przekrój warstwy geologicznej tych gór. Muzeum posiada niezwykle ciekawą kolekcję nart, sanek, bobslejów, a także dysponuje unikalną kolekcją zbiorów związaną z laborantami karkonoskimi. Zobaczyć można tutaj najcenniejsze pamiątki związane z Tadeuszem Różewiczem. Na terenie muzeum znajduje się alpinarium, skąd roztacza się wspaniały widok na wschodnie Karkonosze.

Park bajek

To doskonałe miejsce na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, szczególnie przez rodziny z dziećmi. Na terenie parku, wśród leśnych ścieżek można zobaczyć i wysłuchać bajek. Poza bajecznymi domkami na terenie parku znajduje się duży plac zabaw. Park spełnia także rolę edukacyjną.

Tor saneczkowy

Olbrzymią popularnością Karpacza jest oczywiście tor saneczkowy "Kolorowa". Zjazd metalową rynną zapewni moc wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Każdy może skorzystać z przyjemności jazdy na sankach nie tylko zimą, ale także latem.

Aquaparki

W Karpaczu znajdują się trzy Aquaparki - Hotel Sandra, Hotel Gołębiewski, Hotel Artus. Różnią się rozmiarami, ilością basenów i zjeżdżalni. Ponadto w każdym z nich mamy do dyspozycji sauny i jacuzzi. Z myślą o dzieciach przygotowano baseny różnej głębokości oraz inne atrakcje, które zachwycą małych miłośników kąpieli.

 Anomalia grawitacyjna

Od wielu lat w Karpaczu na ulicy Strażackiej dzieją się cuda. Na pewnym odcinku drogi dochodzi do niezwykłego zjawiska, samochody czy też woda przemieszczają się same pod górę. Badania przeprowadzone w tym miejscu potwierdzają istnienie strefy anomalii, w której grawitacja jest mniejsza. Tajemnicę "Trójkąta Bermudzkiego Karpacza" próbowano wyjaśnić od wielu lat, ale nikomu się to nie udało.

 Karkonoskie Tajemnice

To nowa siedziba Ducha Gór, w której można poznać legendy i przekazy o Władcy Karkonoszy, laborantach, hutnikach i innych postaciach, z których słyną Karkonosze. Dzięki osiągnięciom współczesnych technologii, można zgłębić świat niezwykłej potęgi, która drzemie w Karkonoszach.

 Dziki Wodospad

W sąsiedztwie Kompleksu Narciarskiego KOPA, na rzece Łomnicy znajduje się jedno z niezwykłych miejsc w Karpaczu zwane Dzikim Wodospadem. W czasie większej ilości wody w rzece, przelewa się ona nad sztuczną zaporą tworząc efektowne kaskady, podziwiane przez ludzi odwiedzających to miejsce.

 Atrakcje w okolicy

Miasteczko Western City w Ścięgnach, Sztolnie w Kowarach, Cyrkland w Miłkowie, Park Miniatur w Kowarach, Zamek Chojnik, Zamek Bolków, Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach, Dinopark w Szklarskiej Porębie i wiele innych atrakcji.